ABD yönetimi seçim güvenliği konusunda Kongre’ye verdiği brifingleri durdurdu

ABD medyasının Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberlerine göre Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) John Ratcliffe, Senato ve Temsilciler Meclisi yetkililerine cuma günü birer mektup göndererek, söz konusu kararını duyurdu.

Mayıs ayında Başkan Donald Trump’ın DNI pozisyonuna getirdiği Ratcliffe, mektubunda Kongre üyelerine yaptıkları brifingleri artık yapmayacaklarını belirterek, “Seçim güvenliğine ilişkin bilgilerin yanlış değerlendirilmemesi ve politize edilmemesi bizim için önemli” değerlendirmesini yaptı.

“MAHREM BİLGİLERİ MEDYAYA SIZDIRMALARINDAN ENDİŞE ETTİK”

Amerikan medyasına konuşan ve adı açıklanmayan bir DNI yetkilisi ise “Kongre üyelerinden bazılarının brifinglerin hemen ardından söz konusu mahrem bilgileri medyaya sızdırmalarından endişe ettiklerini” kaydetti.

Demokrat Kongre üyeleri ise söz konusu karara şiddetle karşı çıkarken, daha önce ilgili istihbarat yetkililerine yüz yüze sorularını sorarken artık sorularını soramayacaklarını ve bunun kabul edilemez olduğunu savundu.

3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, özellikle posta yoluyla oy kullanma tartışmaları etrafında Başkan Trump ile Demokratlar arasında ciddi bir gerilim yaşanıyor.

Önceki İçerikMeteoroloji sıcak hava için uyarmıştı (Bugün hava nasıl olacak?)
Sonraki İçerikJaponya’da deneme uçuşu yapan ‘uçan araba’ 4 dakika havada kaldı