AKP’den Doğu Akdeniz açıklaması: Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine bağlıyız

AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan gerilimle ilgili sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüne 2 kez gönderme yapan Çelik, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hiçbir zaman masadan kaçan taraf olmayacağız’ yönündeki sözünü de hatırlatarak, “Müzakere masası isteyenler için en iyi müzakere devletiyiz. Ama dayatma peşinde koşanlara taviz vermeyiz” ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik’in tweetleri şu şekilde:

“Türkiye’ye karşı sözde tehditlerin hiçbir önemi yok. Türkiye hem masada hem sahada hak ve menfaatlerini korumaya kararlıdır. Cumhurbaşkanımızın duruşu nettir. Türkiye’nin dostluğu kıymetlidir. Zorbalık ve dayatmayla Türkiye’ye yaptırılacak hiçbir iş yoktur.

Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine bağlı olarak ülkemiz için olduğu kadar bölgemiz için de güvenlik ve refah istiyoruz. Kendi güvenliğimizi ve refahımızı komşularımızın zayıflığında veya güvensizliğinde aramıyoruz. Herkes için refah ve güvenlik istiyoruz.

“TÜRKİYE KAPASİTESİ YÜKSEK BİR MÜZAKERE DEVLETİDİR”

Türkiye ile sorunları masada çözmek isteyenler için Türkiye kapasitesi yüksek bir müzakere devletidir. Diplomasi yerine tehdit üretenlere karşı ise Türkiye haklarını koruma konusunda çok kudretli bir devlettir. Dostluğumuz kıymetlidir. Müzakere masasında dostlarımızla hep “kazan-kazan” sonucu üretmekten yanayız. Masadan kaçıp tehdit ve dayatmalara sığınanlara ise cevabımızı sahada her zaman veriyoruz.

Cumhurbaşkanımız “hiçbir zaman masadan kaçan taraf olmayacağız” diyerek diplomasi yoluyla sorun çözmek isteyenler için hazır olduğumuzu ifade ediyor. Bunun yerine tehditlere başvuranlara ise verecek ne çakıl taşımız, ne de bir damla suyumuz var.

‘YURTTA SULH, CİHANDA SULH’ DİYORUZ 

Kara vatanımız, mavi vatanımız ve gök vatanımız konusunda dünyanın en kararlı milletiyiz. Müzakere masası isteyenler için en iyi müzakere devletiyiz. Ama dayatma peşinde koşanlara taviz vermeyiz. Bu ilkeler çerçevesinde; ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyoruz.”

Önceki İçerikAli Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun oy oranları yükselişte
Sonraki İçerikHDP, CHP ve İYİ Parti’ye tehdit: Seçmen bunu unutmaz!