Çürük diş çekilmezse ne olur? Ölüm riski bile var!

Diş Hekimi Zafer Kazak, “Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanıyor.

Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur” dedi.

‘Çürükteki enfeksiyon kalbe yerleşip çoğalıyor’

“Çürük dişlerden dolgu ya da diş çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasındaki oluşan kanamalarla kan dolaşımına enfeksiyon karışabilir” diyen Diş Hekimi Zafer Kazak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enfeksiyona kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilir.”

Ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve diş eti hastalıklarının önlenmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi Kazak şunları söyledi:

“Endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olanlara diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir.

Ancak elbette en ideali, ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve diş eti hastalıklarının önlenmesidir.

Bu nedenle endokardit riski taşıyan kalp ameliyatı geçirmiş olsun ya da olmasın doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunanlara özellikle de yapay kalp kapağı takılan erişkinlere ağız ve diş bakımının kalp sağlıkları açısından da ne kadar önemli olduğu anlatılmalı.”

Önceki İçerikFitch’ten ABD seçimleri ile ilgili dikkat çeken açıklama
Sonraki İçerikBorsa, günü yükselişle tamamladı