Davutoğlu’ndan iktidara sert sözler: Siz varken dış mihraklara ne gerek var?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Kayseri İl Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan Davautoğlu “Dolarla ne işimiz var’ diyen bakana ve bu söze rağmen onu o makamda tutan Cumhurbaşkanı’na dolarla ülkenin ne işi olduğunu anlatmak da bize düşüyor. Bir ekonomi bakanı düşünün, Ekonomi Güven Endeksi 80 küsurlara çıktı diye övünüyor. İnanılır gibi değil” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle: 

“Pandeminin daha fazla can almasını önlemek, sağlık çalışanlarını mevcut tükenmişlikten kurtarmak ve sağlık sisteminin çökmesinin önüne geçmek için derhal Bilim Kurulu’nu aktif olarak sürecin içine dahil etmek zaruridir. Son derece riskli süreçlerde bu çabaları gösteren aile hekimleri kendileri koronaya yakalanıp karantinada kaldıklarında maaşları kesilmektedir.

Aile Hekimlerinin talepleri, tek bir noktaya indirgenip, medyaya servis edilerek, samimiyetsiz, sahanın beklentilerinden uzak, sadece kamuoyu algısı oluşturmayı amaçlanmıştır. Bu yönetmelik Aile Sağlığı Merkezlerinde iş barışını bozacak, Aile Hekimi ile Aile Sağlığı Çalışanlarını ve diğer personelini maddi yönden birbirine düşürecek bir bombadır.

“HAKSIZ KAZANÇ DA ALÇAKÇA BİR SUÇ…”

Hiçbir şekilde filyasyon ekibinde çalışmamasına rağmen, sırf ek ödeme alsın diye isimleri bu listelere yazılan çalışanlar olduğunu duymaktayız.

Savaş şartlarında vatan evlatları şehit düşerken diğer taraftan karaborsacılık üzerinden savaş zengini olmak nasıl alçakça bir vatan ihaneti ise salgın dolayısıyla çalışmadan haksız kazanç üzerinden rant sağlayanlar da alçakça bir suç işlemektedirler.

“ŞİMDİ DOLAR ALLAH’A KARŞI ZAFER Mİ KAZANDI?”

Dolar yükselince “Dolarla ne işimiz var” diyen bakana ve bu söze rağmen onu o makamda tutan Cumhurbaşkanı’na dolarla ülkenin ne işi olduğunu anlatmak da bize düşüyor. 

Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı da yine kurun yanlış politikalarla yükseldiği bir dönemde haşa “onların doları varsa bizim de Allahımız var” diyerek dinen de son derece sakıncalı bir cümle kurmuştu.

Şimdi dolar o günlerdeki seviyenin üstüne çıktı; Rabbimizin yüce mağfiretine sığınarak ve bir daha böyle vahim bir hata yapılmaması için yüreğim titreyerek uyarmak kasdıyla söylüyorum; haşa şimdi dolar Allah’a karşı zafer mi kazanmış oldu?

“NASIL DÜNYANIN EN BÜYÜK 13. EKONOMİSİ OLDUK?”

Bir ekonomi bakanı düşünün, Ekonomi Güven Endeksi 80 küsurlara çıktı diye övünüyor. İnanılır gibi değil. Bu bakan Ekonomi Güven Endeksinin 200 üzerinden hesaplandığını, 100’ün altında olunca ekonomiye güvenin ciddi anlamda azaldığını da bilmiyor.

Sayın Erdoğan, hafta sonu Türkiye’yi “dünyanın en büyük 13. ekonomisi” ilan etti. Buyursun bize de anlatsın Türkiye nasıl dünyanın en büyük 13. ekonomisi. Son iki yılda 200 milyar dolar milli gelir kaybederek nasıl dünyanın en büyük 13. ekonomisi olduk.

“SİZ VARKEN DIŞ MİHRAKLARA NE GEREK VAR?”

Ekonomi Bakanı derseniz, o da başka bir hayal dünyasında. Faiz ekonomisinden hizmet ekonomisine geçmişiz meğer haberimiz yokmuş. Bakın ne diyor: “Topladığımız her 100 liranın yüzde 85’ini sağlık, eğitim gibi toplumun refahına harcıyoruz” Gerçekten öyle mi?

Madem her 100 liralık verginin 85’i millete harcanıyor, millet bunu niye hissedemiyor! Bütçeden son 12 aylık faiz harcaması 121,2 milyar TL’ye yükseldi.

Siz varken dış mihraklara ne gerek var zaten. Elinizden gelen kötülüğü yapıyorsunuz ekonomiyi batırmak için. Zaten dış mihraklarla ele ele vermişsiniz. 2019’dan beri 60 milyar doları da ahmakça yabancılara, dış mihraklara satmışsınız.”

Önceki İçerikHazine ve Maliye’de ‘kişiye özel’ test merkezi mi kuruldu?
Sonraki İçerikİstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılacak, nereden geçiyor, kaç istasyon var?