DEVA Partisi’nden ‘idam’ tepkisi: Acı hatıralar bırakan ölüm cezası geri getirilemez

MHP lideri Bahçeli’nin ‘idam’ çağrısına Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” şeklinde cevap vermesinin ardından yeniden gündeme taşınan ‘idam tartışmaları’na DEVA Partisi’nden sert tepki geldi.

“GÜNDEMLEŞTİRİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

İdam tartışmaları ile ilgili DEVA Partisi’nin resmi Twitter hesabından paylaşım yapıldı.

Paylaşımda “Yaşama hakkı, devletin koruması gereken en temel haktır. Boş tartışmalarla ülkenin kötüye gidişini gizlemek için bir kez daha idam tartışmasının gündemleştirilmesini kabul etmiyoruz.

Ülkemizin hafızasında acı hatıralar bırakan ölüm cezası geri getirilemez” ifadeleri kullanıldı.

“İDAM YETKİSİ FAŞİZM EVRİLME ADIMI OLACAKTIR”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustata Yeneroğlu da idam tartışmalarını sert sözlerle eleştirdi, “Toplumun vicdanını yaralayan adi suçlarla mücadele sadece ceza ile olmayacağı gibi idamla hiç olmaz” dedi.

Twitter’dan açıklamalarda bulunan Yeneroğlu, şunları kaydetti: 

“İdam talep edenler Menderes’in idamından hiç ders çıkarmadıkları gibi anlaşılan idamın uygulandığı ülkelerin halinden de bihaberler. Bu toprakların hukuksuz yargısının eline verilen idam yetkisi, otoriter popülizmin faşizme evrilme adımı olarak tarihe geçecektir.

“SORUN MEVCUT CEZALARIN UYGULANMAMASI…”

Hukuksuz yargının olduğu ülkemizde idam cezası birçok masumun canına kıyılması anlamına gelecektir. Sorun cezaların caydırıcı olup olmaması değil, mevcut verilen cezaların uygulanmamasıdır. Daha 5 ay önce iktidar koalisyonu af yasasıyla adi suçlu binlerce kişiyi sokağa salmıştır.

Toplumun vicdanını yaralayan adi suçlarla mücadele sadece ceza ile olmayacağı gibi idamla hiç olmaz. Şiddete meyli olanları rehabilite, daha iyi eğitim, suçu önleyici tedbirler ve suçu doğuran faktörlerle mücadele varken idam talebi, bildik otoriter popülizmin halkı aldatmasıdır.”

NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2 önce yaptığı açıklamada idam için “İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” çağrısında bulunmıştu.

Bahçeli, şunları kaydetmişti: “TBMM’nin 1 Ekim 2020 tarihinde açılmasıyla birlikte milletimizin haklı beklentisi muhterem vekillerinin mutabakatıyla çözüme kavuşturulmalı, bebek katilleri, sapıklar, alçaklar, tecavüzcüler layık oldukları cezalara çarptırılmalıdır. MHP, idam cezası meraklısı değildir. Ne var ki korku sınırını geçen suç ve suçlularla mücadelenin başarıya ulaşabilmesi maksadıyla içinden geçtiğimiz süreçte başkaca bir yol ve seçenek olmadığı da nettir, nitekim alternatifsizdir.

İdam cezasının uygulanmasında ölçülülük ilkesine bağlı kalarak, verilen cezanın işlenen suç ile denge ve orantısı kurulacak, şiddet ve dehşet selinin önü alınmış olacaktır.”

MECLİS BAŞKANI’NDAN ‘İDAM’ CEVABI

MHP lideri Bahçeli’nin ‘idam’ çağrısı hakkında konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop da “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” demişti. 

Şentop, konuyla ilgili görüşlerini farklı zaman ve vesilelerde Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemlerde de dile getirdiğini anımsatarak şunları belirtmişti: “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim.”

Önceki İçerikKılıçdaroğlu, Sakarya’da saldırıya uğrayan fındık işçileri ile görüştü
Sonraki İçerikDışişleri’nden Kosova’ya ‘Kudüs’ tepkisi: Böyle bir adımın düşünülmesi bile hayal kırıklığı