Dijital dönüşümün anahtarı güvenlik dönüşümü

Bu yıl beşincisi düzenlenen Fortinet Güvenlik Zirvesi’nde, dijital dönüşümün hayata geçirilmesinde güvenlik dönüşümünün kilit rol oynadığına dikkat çekildi.

Fortinet, dijital dönüşüm çağında siber güvenliğin geleceğini bugünden keşfetmek amacıyla bu yıl beşincisini düzenlediği Güvenlik Zirvesi’ni Wyndham Grand Levent Otel’de gerçekleştirdi. Siber güvenliğin geleceği, modern tehdit avı, yapay zeka uygulamaları ve müşteri başarı hikayeleri gibi çeşitli oturumların yer aldığı etkinlik, güvenlik profesyonelleri tarafından büyük ilgi gördü. 

Etkinlik, Fortinet’in Uluslararası Gelişen Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Sarno’nun şirketlerin etkin iş sonuçları ve iş hacmi yaratmak adına dijital dönüşümden yararlanmaya odaklanan iş stratejileri geliştirmelerinin önemine değinen sunumuyla başladı. Dijital dönüşümü hayata geçirmeyi hedefleyen şirketlerin önündeki en önemli iki engelin siber güvenlik ve bu alanda yetişmiş insan kaynağı eksikliği olduğunu belirten Sarno, dijital dönüşümün güvenlik faktörüyle ilgili güçlüklerin Fortinet’in çözümleriyle nasıl aşılabileceğini anlattı:

“Şirketlerin dijital dönüşüm sürecini yavaşlatan en büyük etkenin güvenlik meselesi olduğunu görüyoruz. Fortinet olarak 18 yıldır inovasyonlarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Bu sayede 500’e yakın kayıtlı patentimizle en yakın rakibimizden 3 kat öndeyiz. İnovasyonlarımızı sürdürürken özellikle kurumsal müşterilerimizin güvenliğine yönelik yeni bir yaklaşım getirdik. İki yıl önce Fortinet Security Fabric ile üçüncü nesil güvenlik kavramını sektöre kazandırdık. Bu sayede ortalama bir kurumsal müşterinin sahip olduğu çok sayıda farklı teknolojiyi, arayüzü, çözümü bir araya getirerek bu teknolojilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağladık. 5G, nesnelerin interneti, bulut gibi teknolojilerle birlikte giderek daha da genişleyen saldırı yüzeyinin tamamını kapsayan entegre ve otomatik çözümler sunarak CIO ve CSO’ların işlerini kolaylaştırdık. Bu teknoloji artık sınırları tamamen kalkmış bir ağın tamamını kapsayabiliyor. Sadece kapsamlı çözümlerle de sınırlı kalmadık. Daha verimli ve otomatik bir yapı için yapay zekadan da yararlandık. Artık daha geniş bir yüzeyde, daha fazla kapsayıcılıkla daha yoğun yapay zeka kullanımını gerçekleştirmek zorundayız. Özetle, siber saldırganlardan daha akıllı olmalıyız. İnsan zekası artık tek başına yeterli değil. Bize yardımcı olması için makinelerin gücüne ihtiyacımız var. Fortinet, geniş kapsamlı, entegre, otomatik ve yapay zeka temelli teknolojileriyle artan güvenlik zafiyetleri karşısında kurumlara ihtiyaç duydukları bütünlüklü güvenlik yaklaşımını sağlıyor.”

Joe Sarno’nun ardından söz alan, Türkiye’nin BT alanındaki en güçlü kadın liderlerinden Fortinet Türkiye PUB, CIS, Bölge Başkanı Derya Aksoy ve bilişim teknolojileri sektöründe 23 yıllık deneyime sahip olan Fortinet Türkiye/CIS Ülke Müdürü Serdar Yalçın ise Fortinet Türkiye ve siber güvenliğin geleceği hakkında önemli bilgiler verdi.

Fortinet’in AR-GE çalışmalarıyla fark yarattığını vurgulayan Aksoy, “Bugün, dijital dönüşümün hız kazanmasının sebebi şirketlerin rekabette ve iş değeri yaratmada farklılaşmak istemesidir. Bu farkı yaratmak için dijital dönüşüm yolculuğu başlatan şirketlerde, güvenlik dönüşümü artık bir zorunluluk haline gelmiştir.” dedi.

Önceki İçerik“Akıllı telefonları yenilenebilir enerjiyle şarj edeceğiz”
Sonraki İçerikÇift bataryalı yeni Dell Rugged dizüstü bilgisayarlar tanıtıldı