Dünyanın en uzun elektrikli araç yolculuğu: 95 bin kilometre

Gün geçtikçe yaygınlaşan ve geleceğin araçları olarak düşünülen elektrikli otomobiller yeni bir rekora imza attı. Hollanda’dan Avustralya’ya uzanan yolculuk Sidney’de sona erdi. 1119 günlük maceranın sonrasında bir elektrikli otomobil 95 bin km yol kat ederek dünyanın en uzun elektrikli araç yolculuğunu gerçekleştirdi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini daha fazla hissetmemek adına elektrikli araçların önemine vurgu yapmak isteyen Hollandalı bilim adamı Wiebe Wakker, The Blue Bandit ismini verdiği ve Plug Me In projesi kapsamında elektrikli bir araca dönüştürülen Volkswagen Golf ile Hollanda’dan yola çıktı. 33 ülkeden geçen Wakker’ın duraklarından biri de Türkiye oldu. 

1119 günün ardından Sidney’e varan Wakker, yolculuğunu da topladığı bağışlarla karşıladı. Bunun için yemek, barınma ve şarj ihtiyaçlarını karşılamak adına web sitesi açtı ve bu uzun yolculuğun hedefini anlatarak bağışçılarından destek istedi.

Yolculuğu süresince şarj için sadece 200 dolar harcadığına vurgu yapan Wakker, benzinli bir araçla bunu yapmak isteseydi yaklaşık 6785 litre benzin yakacağını ve 4550 doların üzerinde bir maliyetinin olacağına da dikkat çekti.

Önceki İçerikMotorola P40 Play’e ait ilk çizimler gün yüzüne çıktı
Sonraki İçerikTemizlik işçilerine akıllı bileklik takma zorunluluğu getirildi