Eminönü’nde nerede, nasıl gidilir? Eminönü’ne hangi otobüsler gider? Eminönü gezilecek yerler

İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan Eminönü, dünyanın en önemli limanlar arasında yer alıyor. Ayrıca dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden olan Eminönü her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. İstanbul’un en canlı noktaları arasında yer alan Eminönü’ne nasıl gidilir VE Eminönü’nde gezebileceğiniz yerleri sizler için araştırdık. İşte detaylar:

Eminönü tarihi, Antik Bizans’a kadar uzanan ve yüzyıllar boyunca ticaretin merkezi olarak yer almıştır. Tarihi yarımada da yer alan Eminönü İstanbul’un en gözde semtleri arasında yer alıyor. Surların içerisinde yer alan Eminönü Haliç’in muhteşem kıyısında kurulu yaklaşık 33 mahalleden oluşmaktadır. Adını Osmanlı Devleti döneminde Gümrük Emirliği’nin ve Deniz Gümrüğü’nün orada bulunması sebebiyle bu bölgeye Eminönü adı verilmiştir. Zamanında demir yolları ve tren garının yapılması bölgenin önemini daha da arttırmıştır. Eminönü meydanı, Mısır çarşısı, Tarihi Sirkeci tren garı ve Yeni Camii turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başına yer almaktadır. Aynı zamanda ticaretin merkezi olduğu için alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda toptan mağazalar bulunmaktadır.  Boğazın eşsiz manzarasında Filmlere ve kitaplara konu olan muhteşem lezzet olan balık ekmeği Eminönü meydanında yiyebilir, Her çeşit baharatın bulunduğu Tarihi Mısır Çarşısını gezebilirsiniz.

EMİNÖNÜNE NASIL GİDİLİR?

Eminönü ve Sirkeci’ye ulaşım her taraftan çok kolay. İstanbul’un pek çok yerinden Eminönü’ne İETT Belediye Otobüsleri çalışmaktadır. Eminönü’ne Kadıköy ve Üsküdar’dan Şehir hatları Vapurları, Üsküdar’dan yine Marmaray ile, Kabataş‘tan Bağcılar-Kabataş arası Tramvay (T1 hattı) ile, Taksim’den Füniküler ile Kabataş’a inip tramvay ile Eminönü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

EMİNÖNÜ’NDE GEZİLECEK YERLER

Galata Köprüsü: Eminönü ve Karaköy arasında yer alan ve Haliç’in iki yakasını birbirine bağlayan köprüde isterseniz balık tutabilir ya da güzel restoranlarında balık ekmek yiyebilirsiniz.

Mısır Çarşısı: Çiçek pazarının hemen yanında bulunan Mısır çarşısı her çeşit baharat, çiçek tohumları, kuruyemiş ve lokum çeşitlerinin bulunduğu nostaljik havasıyla ziyaretçilerin en çok merak ettiği yerler arasında. Mısır Çarşısının yanında yer alan Tahtakale, aklınıza gelebilecek bütün giyim, mutfak malzemesi, süs eşyası gibi birçok malzemeyi uygun fiyata bulabileceğiniz ticaret bölgesinde yer alıyor.

Gülhane Parkı: Güzel bahçeleri, dinlenme yerleri, çiçekleri ve havuzlarıyla İstanbul’un  en popüler parklarından biridir. Osmanlı döneminde Topkapı sarayına gül yetiştirmek için kullanılan parkın içinde oturup şehrin gürültüsünden uzaklaşıp dinlenebilirsiniz.

Yeni camii:Büyük bir avlusu bulunan Yeni camii hem mimarisi hem de iç dekorasyonuyla turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Caminin iç mekanında turkuaz ve beyaz renkli motifler ve İznik çinileriyle süslüdür.

Eminönü meydanı:Eminönü meydanında hemen sahilde bulunan balıkçıların pişirdiği enfes balık ekmeklerin tadına bakabilir daha sonra da Eminönü sahilden kalkan gemilerle boğaz turu yapıp hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Sirkeci tren garı:2. Abdülhamit döneminde Alman bir mimar tarafından yapılan Sirkeci garı, taş ve tuğla tarzı örülü Bizans duvarları ve İslami mimariye uygun at nalı şeklindeki olan pencereleriyle turistleri büyülemektedir.

Ptt müzesi: 3 Katlı bina olan Ptt müzesi haberleşme ağının en önemli merkezleri arasında yer alır. Müzede silah, damga, mühür, telefon ve telgraf makineleri, dağıtıcı çantası ve tartı gibi yaklaşık 100 obje sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretsiz olup Müzenin zemin katında 3 boyutlu sinema salonu da yer almaktadır. 

Önceki İçerikCilt (deri) kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Cilt kanserini anlamanın yolları
Sonraki İçerikIslak hamburger nasıl yapılır? Evde ıslak hamburger yapımının tarifi ve püf noktaları