Finlandiya’dan Rusya’yı kızdıracak karar

Findandiya NATO üyeliği için yeşil ışık yaktı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, ortak bildiri yayınlayarak “Finlandiya’nın vakit kaybetmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini” ilan etti.

Bildiride, “Bu kararı almak için ülke içinde atılması gereken adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızlıca yerine getirilmesini umuyoruz” denildi.

Karara Rusya’dan yanıt gecikmedi. Kremlin’den yapılan açıklamada “Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin Rusya için tehdit” olduğu belirtildi.

Açıklamada, “NATO’nun genişlemesi Dünya’yı ya da Avrupa’yı daha istikrarlı yapmayacak” denildi.

Rusya daha önceden de NATO üyeliği konusunda Finlandiya ve İsveç’i konuyla ilgili uyarmış. Bu durumun “yanıt verilmesi gereken siyasi ve askeri sonuçlara yol açacağını belirtmişti.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tarafsızlık politikası izleyen Finlandiya, 1995’te Avrupa Birliği’ne üye olduğunda “resmen tarafsız” bir ülkeden “askeri olarak bağlantısız” konuma gelmişti.

Finlandiya’yı NATO ile yakınlaştıran ise Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakı oldu.

Sovyetler Birliği ile kötü bir geçmişi olan İskandinav ülkesi, “Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü” ile işbirliğini kademe kademe artırdı.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına kadar Finlandiya NATO’ya üyelik girişiminden geri durdu. Savaş öncesinde Finlandiya halkının NATO üyeliğine desteği yüzde 25 iken son yapılan anket bu oranın yüzde 76’ya çıktığını gösterdi.

Önceki İçerikGüney Kore, Kuzey Kore’nin füze fırlattığını açıkladı
Sonraki İçerikSavaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukrayna’daki savaş suçlarından yargılanacak!