Girişimciliğin büyümesi için finansal derinlik artmalı

Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde Türkiye’den çok başarılı teknoloji girişimleri çıktığını belirterek ülkemizde girişimciliğin en zor tarafının finansal kaynak bolluğunun olmamasına bağlayarak “Ekosistemin büyümesi için en önemli unsur, Türkiye’deki finansal derinliğin artmasıdır. Çok daha fazla teknoloji şirketi, çok daha yüksek oranlarla borsaya açılmalı” dedi.

Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek, 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde, Wyndham Grand İstanbul Levent’te, “Gelecek” temasıyla düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde “Peki Ya Sonra?” başlıklı panele katıldı. 

Barış Özistek 2013 yılında G.Koreli oyun firması Netmarble’ın Türk oyun şirketi Joygame’i satın aldığını ve bu satışın ardından yaklaşık 2 buçuk yıl sonra Netmarble’ın 12 milyar dolar ile G.Kore borsasına açıldığını aktardı. “Teknoloji girişimi yapan şirketler olarak diğerlerinden çok daha fazla uluslararası iş yapmaya yetkinliğimiz var. Bu alışkanlıktan dolayı finansal sistemlerimiz buna uygun, sadece yerel pazara özgün bir iş yapmıyoruz. Ama ülkemizde bu tür şirketlerin borsaya açıldığını görmüyoruz. Yatırımcıların, teknoloji şirketlerinin orta ve uzun dönemli yarattığı değerin farkına varması ve bu şirketlerin de sermaye piyasalarına çok daha fazla ilgi göstermesine ihtiyaç var.” diyerek şöyle devam etti: 

Geleneksel sermaye yatırım yapmalı 

“Sanıyorum teknoloji dünyasında geleneksel sermayeden farklı olarak teknoloji girişiminden para kazananlar yeniden teknoloji alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Geleneksel sermayede maalesef bunu görmüyoruz. Oysa geleneksel sermaye kaynakları teknoloji girişimlerine aktarılsa hem ülke hızla büyüyecek hem de yatırımcılar çok daha yüksek gelir elde edecekler. O yüzden girişimciler kaynak aradıkları zaman bulmakta zorlanıyorlar, o yüzden girişimci olmak zor. Çünkü finansal alan kısıtlı. Türkiye’de girişimciliğin en zor, en ideal olmayan tarafı finansal kaynak bolluğunun olmaması.” 

“Bunun dışında Türkiye girişimci olmak için müthiş ideal bir lokasyon. Dünyada teknolojik girişimlerin hayata geçtiği yerlere bakarsanız Türkiye ile benzer özelliklere sahipler. O yüzden de Türkiye’den çok başarılı teknoloji girişimleri çıkıyor. Teknoloji girişimlerin ayağa kalkmasında en kolay yöntem hızlı yatırımlarla ortaklıklar kurulması. Türkiye kaynak sorunu çözerse ben girişimlerin önünü çok açık görüyorum.” 

Finansal derinlik artmalı

Girişimcilik ekosisteminin gelişmesini ve büyümesi için ülkemizdeki finansal derinliğin artması gerektiğine inandığını kaydeden Özistek, “Çok daha fazla şirketin çok daha büyük oranlarla borsaya açılması lazım. Evet melek yatırımcılar, fonlar, fonların fonları yatırım dünyasının olmazsa olmazları ama bir sonraki aşamada size yatırım yapan fonun da kendi hisselerini satabilmesi gerekiyor.Bunun için finansal piyasanın verimliliği önemli. İngiltere’ye, Amerika’ya baktığımızda zamanı geldiğinde bu fonların, hisselerin kolaylıkla satıldığını görüyoruz” diye konuştu. 

StartersHub Kurucu Ortağı Ersin Pamuksüzer’in yönettiği panelde; Vispera Bilgi Teknolojileri A.Ş. Ortağı ve CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil, Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek, Logo Ventures Yönetici Ortağı Cahit Güvensoy ve Commencis Kurucu Ortağı ve CEO’su Fırat İşbecer yer aldı.

Önceki İçerikVolkswagen otomobiller Siri ile kontrol edilebilecek
Sonraki İçerikPlastik ev atıklarını filamente dönüştüren FlaX Arıkovanı’nda