Google yüz tanıma teknolojisini kimseye satmayacak

Dünya devi Google, gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle bir süredir tartışılagelen yüz tanıma teknolojisiyle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Şirket, yüz tanıma teknolojisiyle toplanan verilerin hiçbir şekilde kimseye satılmayacağını duyurdu.

Google, yüz tanıma sistemlerinin asistan teknolojileri ve kayıp insanları bulma gibi bazı durumlarda son derece kullanışlı olduğunu ancak belirli riskleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

Google “Birden fazla kullanımı olan birçok teknoloji gibi yüz tanıma (teknolojisi), kullanımının bizim prensiplerimiz ve değerlerimizle örtüştüğünden emin olmak ve istismar ya da zararlı sonuçları önlemek için yüksek dikkat gerektiriyor” şeklinde bir açıklamada bulundu ve ifadesine “Bu zorlukları belirlemek ve bu zorluklara değinmek için birçok kuruluşla çalışmaya devam edeceğiz. Ancak bazı şirketlerin aksine Google Cloud, önemli teknolojik ve politik soruları açıklığa kavuşturmadan genel amaçlı yüz tanıma API’ını (Uygulama Program Arayüzü) kullanmamayı tercih etti” şeklinde devam etti.

Önceki İçerikSamsung Notebook 9 Pen tanıtıldı: İşte tüm özellikleri
Sonraki İçerikDünyanın en kötü şifreleri açıklandı