Kalın’dan “Devletin içine cemaat ve tarikatlar sızıyor mu?” sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programına konuk oldu. Gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Kalın, son zamanlarda sık sık gündeme gelen tarikat ve cemaatlerin durumuyla ilgili olarak da konuştu.

İbrahim Kalın’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Biz artık cemaat diye yola çıkan bir yapılanmanın nasıl bir terör örgütü haline geldiğini gördük. Yani şimdi bir hadis var, ‘Bir Müslüman 2 defa aynı yerden sokulmaz’ diye. Yılan 2 defa sokuyorsa artık siz zaten kontrolü kaybetmişsiniz demektir. Geçmişe doğru baktığınızda devleti ele geçirmeye çalışan çok farklı gruplar elbette olmuştur. Bunları da sadece dini cemaat ya da tarikat diye kodlamak da çok yanlış. Farklı ideolojik gruplar da olmuştur. Sağ kemalistler, sol kemalistler gelmiştir, “Devlet bizim” demiştir. Başka başka tipler ya da ideolojik örgütlenmeler… Masonlar gelmiştir, onlar bunlar gelmiştir, kendilerince “Devlet bizim” iddiasıyla ortaya çıkmışlardır. Bunların hepsi yanlış. Dini cemaatler toplumun bir gerçeğidir. Kendi sınırları içerisinde toplumun ortak menfaatine hizmet ettikleri müddetçe, meşru sınırlar çerçevesinde faaliyet göstermelerinden daha meşru bir şey olamaz. Onları, ne olduğundan daha toz pembe ne de olduğundan daha kötü daha korkunç göstermek doğru bir şey olmaz. Böyle bir hüküm vermek de yanlış olur.

Herhangi bir cemaat ya da ideolojik grupla ilgili somut, verilere dayalı tehdit teşkil eden bir durumu varsa biz ona derhal müdahale ederiz.

Önceki İçerikTürkiye gündemine damga vuran hakim!
Sonraki İçerikAzerbaycan: Ermenistan’a ait balistik füze sistemleri imha edildi