Kara Kuvvetleri, PARS İZCİ’yle engel tanımayacak

Savunma Sanayii Başkanlığı, Kara Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıklarının taktik seviyede keşif gözetleme ihtiyacını karşılamak üzere Özel Maksat Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç projesi başlatıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında 10 Ekim’de toplanan SSİK, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 6×6 Komuta ve Radar Araçları, 8×8 Sensör ve KBRN Keşif Araçları ile Jandarma Genel Komutanlığı için 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı tedariğine yönelik projenin FNSS ile yürütülmesini kararlaştırdı.

İLK KEZ YERLİ MOTOR KULLANILACAK

Düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere PARS 8×8’i, keşif ve iç güvenlik harekatları için de PARS 6×6’yı üreten FNSS, proje kapsamında ilk kez yerli bir motoru, taktik tekerlekli zırhlı araca entegre edecek. Komuta ve Zırhlı Muharebe Araçlarına modern komuta kontrol ve haberleşme donanımı ile 25mm Uzaktan Komutalı Kule Sistemi, Radar Araçlarına ilgili görev donanımı entegre edilecek. 8×8 Sensör ve KBRN keşif araçlarında ise, ileri teknoloji görev donanımı ve 12.7mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemi bulunacak. 

2 METRELİK HENDEĞİ AŞIYOR

PARS 8×8, 100 kilometre hıza ulaşabiliyor, yüzde 60 dik, yüzde 30+ yan eğimde hareket edebiliyor. 70 santim yüksekliğinde engel ve 2 metre derinliğinde hendek geçebilen PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahip.PARS 6×6 da, 8×8’de olduğu gibi özel yakıt tanklarına sahip. Amfibi bir araç olan PARS 6×6, suda saatte 8 kilometre hıza çıkabiliyor. 

Önceki İçerikNASA Başkanı’ndan Soyuz kazasıyla ilgili sorulara duygusal yanıt
Sonraki İçerikForza Horizon 4 satışa çıktı, rekor kırdı!