NASA Başkanı’ndan Soyuz kazasıyla ilgili sorulara duygusal yanıt

NASA Başkanı Jim Bridenstine, gazetecilerin Soyuz uzay aracının geçirdiği kazayla ilgili sorularına duygusal yanıtlar verdi.

Bridenstine, Soyuz uzay aracının geçirdiği kazanın NASA ve Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roskosmos) bundan sonraki işbirliğini etkilemeyeceğini kaydetti. NASA Başkanı, “Astronotumuz Nick Hague ve eşi Katie ile gurur duyuyorum. Tüm astronotlarımız gibi Nick, bu fırlatmaya katılabilmek için 5 yıl boyunca Rusça eğitimi gördü. Bu onun Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk seyahatiydi. Ben onun hayal kırıklığına uğradığından eminim” diye konuştu.

Sputnik’in haberine göre Rus kozmonot Ovçinin’i de ‘kahraman’ olarak niteleyen Bridenstine, her iki kozmonotun da son derece profesyonelce davrandığına dikkat çekti.

Bridenstine bir ara duygularına hâkim olamayıp, titreyen bir ses tonuyla “Bir süre onlara neler olduğunu bilemedik” ifadelerini kullandı.

Devasa ekibin kaza anındaki çalışmasının kalitesinden son derece etkilendiğini belirten  Bridenstine, Roskosmos’taki Rus meslektaşlarının eylemlerini de takdir etti.

“Onların ekibi, bizim ekibimizle omuz omuza çalıştı. Bu çok etkileyiciydi. Halklarımız birlikte, ayrı ayrı yaptıklarından daha fazlasını yapabilir” diyen Bridenstine, Rus ve Amerikalı uzmanların çabalarıyla bir sonraki ortak fırlatmanın başarılı olacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Önceki İçerikTurkcell Gelibolu Maratonu sona erdi! Kazananlar ise…
Sonraki İçerikKara Kuvvetleri, PARS İZCİ’yle engel tanımayacak