Putin: Uluslararası hukuk açısından Karabağ, Azerbaycan’ın parçasıdır

Putin, başkent Moskova’da video konferans yoluyla düzenlediği yıllık basın toplantısında, Dağlık Karabağ gerilimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçası olduğuna dikkat çeken Putin, “Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır” ifadesini kullandı.

Dağlık Karabağ’da çatışmaların yaşandığını anımsatan Putin, “Dağlık Karabağ’daki durum da sonunda kontrol altından çıktı. Bu gerginlik senelerce yaşandı. Bunun dışardan müdahaleyle olduğunu düşünmüyorum. Bu bölgede defalarca ufak temaslar oldu, küçük çapta çatışmalar. Sonunda da (son) çatışmalar meydana geldi” dedi.

RUSYA HER ZAMAN KARŞI ÇIKTI

Rusya’nın çatışmaların yaşanmasına ve kanın dökülmesine her zaman karşı çıktığına değinen Putin, bu pozisyonu, Rusya’nın eşbaşkan olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu kapsamında savunduklarını kaydetti.

Azerbaycan’a Dağlık Karabağ’da 7 bölgenin verilmesi ve Dağlık Karabağ’ın statüsünün değişmemesi yönünde pozisyon sergilediklerini belirten Putin, “Mevcut statükonun, Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasında iletişimin sağlanması şartıyla kayda alınması ve geleceğe taşınması gerekiyor. Bunun için Ermenistan ile Dağlık Karabağ’ı bağlayan Laçin koridorunun oluşturulması planlandı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN TUTUMUNA DA DEĞİNDİ

Türkiye’nin Dağlık Karabağ meselesindeki pozisyonunu değerlendiren Putin, “Türkiye’ye göre, Azerbaycan, kendi topraklarını işgalden kurtarılmasıyla ilgili haklı davasını yürüttü” dedi. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın 10 Kasım’da Dağlık Karabağ’da ateşkesi sağlayan ortak açıklama yaptığını hatırlatan Putin, yapılan anlaşmayla çatışmaların sona erdiğine değinerek, “Bununla tarafların çatışmaların ardından bulundukları yerde kalması yönünde anlaştık. Bu bağlamda, teknik sorunlar oluşabiliyor” dedi.

“ATEŞKES SÜRECİ 2 KEZ İHALAL EDİLDİ”

Putin, Dağlık Karabağ’da ateşkes sürecinin şimdiye kadar bir kez ihlal edildiğine vurgu yaparak, “Bunun tekrarlanmayacağını ve tarafların masaya oturacağını umuyorum. Bu Rusya’nın mı AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının mı arabuluculuğunda olur, fark etmez” diye konuştu.

Dağlık Karabağ’da geçici olarak bulunan Rus asker sayısının yükseltilmesi ihtimalini değerlendiren Putin, bunun ilgili tarafların anlaşmasıyla olabileceğini belirtti.

Önceki İçerikAntalyaspor kupada Boluspor’u eledi
Sonraki İçerikSon dakika: Erdoğan’dan net mesaj: Kökünü kurutana kadar mücadelemiz sürecek