Sevilla Haritası ne anlama geliyor? Sevilla Haritası neden önemli?

Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da Funda Görey ve Ahmed Arpat’ın sorularını yanıtladı.

Yayında Sevilla Haritası‘nı gösteren Çavuşoğlu “Biz anlattıkça AB üyeleri haklılığımızı görmeye başladı. Sevilla haritasından vazgeçilmezse gerginlik bitmez. Kendine güvenen ülkeler önşartsız masaya oturur. İki komşu ülke doğrudan görüşebilir. Ama ön şartlarda diretirse biz de ön şartlar koyarız” demişti.

SEVİLLA HARİTASI NEDİR?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğiyle gündeme gelen Sevilla Haritası, 2007 yılında Sevilla Üniversitesi’nde, bir akademisyen olan Juan Luis Suares de Vivero adındaki bir akademisyen tarafından hazılanan “Atlas de la Europa Maritima – Avrupa Denizler Atlası” adlı bir kitap yayınladı.

Kitapta yer alan haritanın orijinalinde Türkiye’yi de ilgilendiren alanlara bakıldığında, Ege ve Akdeniz’de deniz yetki alanlarını “varsayımsal ortay hat” yöntemi ile çizildiği ifade edilmektedir. 

Bu haritanın iddiasına göre, Meis Adası’ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar iniyor.

KITA SAHANLIĞI NEDİR?

Ülke kıyılarına bitişik olan ve 200 metre derinliğe veya bu sınırın ötesindeki su derinliğinin doğal kaynaklarının işletilmesine elverişli olduğu noktaya kadar kara sularının dışında kalan deniz altı bölgelerinin deniz yatağı ve toprak altı kesiminin bütününe kıta sahanlığı deniyor.

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Sevilla Haritasıyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan ABD Ankara Büyükelçiliği “Sevilla Haritası” adlı harita ile ilgili olarak bugüne kadar Türk basınında çok sayıda görüş yer almıştır” notuyla aşağıdaki açıklamayı paylaştı.

Önceki İçerikAfganistan Cumhurbaşkanı Gani: Ateşkes önceliğimizdir
Sonraki İçerikSosyal medyada provokatif paylaşım yapan 61 kişiye soruşturma