Son dakika… AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır

Çelik, Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken, basın toplantısı düzenledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politikalar konusunda kapsamlı bir değerlendirme yaptığını, Doğu Akdeniz’de gelinen son nokta ve Azerbaycan’a verilen ve verilecek destekler, Libya ve Suriye’deki gelişmelerin ele alındığını bildirdi.

Erdoğan’ın kongre süreçleriyle ilgili Teşkilat Başkanlığına talimatlar verdiğini ve Başkanlığın da kapsamlı bir değerlendirme yaptığını belirten Çelik, “Ekim ayı içerisinde de bazı il kongrelerimiz başlayacak. Genel Başkanımız imkanlar ölçüsünde bu kongrelere ya mesaj göndererek ya video konferans yoluyla ya da imkanlar müsait olursa bizzat katılacaklar. Teşkilatlarımız da bir araya gelecekler.” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca Çevre ve Şehircilik ile İnsan Hakları başkanlıklarınca sunumlar yapıldığını söyleyen Çelik, TBMM’de önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalara ilişkin konuların görüşüldüğünü ifade etti.

İnsan Hakları Başkanlığının kapsamlı dosyalarla ilgili ve önümüzdeki dönemde insan hakları sorunlarına yaklaşımlarla ilgili stratejilerini sunduğunu kaydeden Çelik, Çevre ve Şehircilik Başkanı Çiğdem Karaaslan’ın da yaptığı sunumun, küresel iklim değişikliği ve bunun Türkiye’ye yansımalar ile ilgili olduğunu söyledi. Ömer Çelik, şunları söyledi:

“Artık tabii Kuzey Kutbundaki bir buzulun üstünde tek başına kalmış, herhangi bir yere gidemeyen o kutup ayısının durumu, sadece istisnai bir örnek değil. Bu örnek her tarafımızda, her gün çeşitli vesilelerle bu iklim felaketine karşı karşıya kalıyoruz. Sanayileşmiş ülkeler denilen bazı ülkeler bu konuyu geriden takip ederek sadece dünyayı kirletme oranlarının azaltılmasına vurgu yapıyorlar. Bunun yeterli olmadığını, temiz stratejiler üretmek gerektiğini, kapsamlı bir şekilde Çevre Şehircilik Başkanımız anlattı.” 

Sıfır Atık Projesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi”nin aslında sadece çevreyi korumak bakımından değil, temiz tutmak bakımından da önemli olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğündeki Sıfır Atık Projesi’nin çeşitli kurumlara uygulanması ile birlikte son derece ilerici sonuçlar alındı. Tabii çeşitli büyük projelerimizi ortaya çıkarırken karbon salınımını azaltan yaklaşımlar üretiliyor. İstanbul Havalimanı’nın list belgesine sahip olması gibi istisnai durumlar, başka ülkelerde olmayan önceliklerimiz var. Aynı şekilde yerli otomobilin de sıfır emisyonla çalışacak olması da bu hassasiyetimizi gösteren bir durum.”

“Hukuk devletimizi korumak için mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız” 

MYK toplantısının iç ve dış politika ile ilgili gündemlerinin de kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini vurgulayan Çelik, hayatını kaybeden Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a Allah’tan rahmet diledi.

Terörle mücadelede hayatını kaybeden şehitlere de Allah’tan rahmet dileyen Ömer Çelik, “Terörle mücadele konusundaki eşsiz fedakarlıklarını sürdürerek hayatını kaybeden şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun. Aynı şekilde gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye’nin terörle mücadelesi, dünyanın en haklı mücadelesidir. Son derece meşru bir mücadeledir. Demokrasimizi, hukuk devletimizi korumak için bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları…

AZERBAYCAN – ERMENİSTAN ÇATIŞMASI

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Bugün burada Azerbaycan ve Türkiye bayrakları yan yana olarak çıktık. Azerbaycan ve Türkiye aynı kadere, aynı geleceğe, aynı değerlere sahip iki ülke. Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır. Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerimiz nasıl istiyorsa, ne şekilde istiyorsa her zaman yanlarında olmaya davam edecektir. Ermenistan soykırımvari saldırıda bulundu. Ermenistan Kafkaslarda barışı bozan taraf olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türkiye Azeri kardeşlerinin yanında olmaya, toprak bütünlüklerini korumak için yanlarında olacaktır. Ermenistan’ın barbar saldırganlığı son bulmalıdır. Herkesi Ermenistan’ın saldırganlığına karşı Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz. Ermenistan işgal ettiği toprakları terk etmelidir.  Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerine saldırısı uluslararası hukukun açık ihlalidir. Uluslararası toplum Ermenistan’ı kınamalıdır. Azerbaycan, topraklarını müdafaa hakkına sahiptir. Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Ermenistan orada işgalcidir.

Meclis’te Azerbaycan için bildiriye atılan imza son derece kıymetlidir. Tutuyorlar diyorlar ki Azerbaycan’a Suriye’deki cihatçılar gönderildi. Böyle bir propagandaya sessiz mi kalalım? Türk siyaseti açısından üzüntü verici bir durum. 

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER

ABD’nin dengeli politikasına yeniden dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Pompeo, bir aydan az bir süre içerisinde iki kere Yunanistan’ı ziyaret etmiş oldu. ABD’nin tarafsızlığına gölge düşürüyor. Tek taraflı olarak Rum tarafının ziyaret edilmesi, çözümsüzlüğü teşvik etmektir. Tercihimiz sorunları masada çözmektir. ABD’nin sadece Rum tarafını ziyaret etmesi ya da bir ay içinde iki kere Yunanistan’a giderek tek yönlü destek açıklamaları bölge barışına hizmet etmez.

TEKNOFEST

Türkiye’nin yüksek katma değerli yüksek teknolojilerini bir bir hayata geçmesini sağlıyoruz. TEKNOFEST bu bakımdan çok önemli. Gençlerin dene yap şeklindeki süreçlerle projelerini hayata geçirmeleri çok önemli.

UYGUR TÜRKLERİNİN DURUMU

Çin’in politikalarını yakından takip ediyoruz. Türkiye olarak Uygur Türkleri ile çok güçlü bağlara sahibiz.  Çin’de eşit vatandaş olarak yaşayabilmeliler. Çin tarafı ile açık bir dil ile şeffaflıkla çalışma ve diyaloglarımız sürecek.

KOBANİ OLAYLARI SORUŞTURMASI

O günlerce açık bir isyan çağrısı yapılmıştı. Devlet kurumlarının yıkılması ve zarara uğratılması gibi birçok konu var. Bunların üzerine gidilmesin mi? Soruşturulmasın mı? Hangi dosyanın içinde kim var buna karar veren biz değiliz. Yargısal süreç hukuka uygun şekilde sürüyor. Bunun tabi ki bir karşılığı olacak.  O suçu kimler işledi, buna yargı karar verecek. Birileri PKK’yı savunuyorsa, hukuku demokrasiyi yok etmek gibi bir hakkı olamaz. Kimler teröre destek vermiş buna bakılsın, ondan sonra konuşalım.

SORU – CEVAP

(Ermenistan – Azerbaycan çatışması) İlk defa kendi bayrağımızın yanında Azerbaycan bayrağı ile  basın toplantısı yapıyoruz. Zaten askeri iş birliğimiz var. Diğer iş birliklerimiz var. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kendi toprak  bütünlüğümüz gibi savunuyoruz

(Pompeo’nun D. Akdeniz açıklaması) Akdeniz’deki barışı önemsiyoruz. Pompeo tarafsızlığını kaybetmiş durumda. Sorunun çözümüne pozitif bir katkı sağlamıyor.

(Ermenistan – Azerbaycan çatışması) Ermenistan’ın iddiası tamamen yalandır. Türkiye Ermeni uçağını vurmadı. Bu konu yalandır. Ne de Türkiye’nin oraya cihatçı gönderdiği iddiası doğru. Ermenistan tarafı panik içerisinde. Saflarında savaşan paralı askerler olduğu ve PKK unsurlarıyla yakın bağlantıları olduğu ortaya çıkıyor. Ermenistan başbakanı bunu örtbas etmek için Türkiye’nin oraya cihatçı gruplar gönderdiğini söylüyor. Halbuki oraya yabancı unsurları getiren Ermenistan’dır.

Önceki İçerikBakan Koca ağır hastalara dikkat çekerek kritik rakamları paylaştı
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuveyt Emiri için başsağlığı mesajı