Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Uzayda bulunan uydularımızdan 3’ü haberleşme 3’ü de gözlem amaçlı faaliyet gösteriyor. Türkiye, uzayda yörünge hakkı bukunan 30 ülkeden biri. Doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz.

Ülkemiz bakımından kritik öneme sahip Türksat 5A uydusunun tasarımında, üretiminde, uzaya gönderilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Türksat 5B’nin ardından yeni bir seviyeye geçmeyi planlıyoruz. Amacımız, Türksat 6A’yı da 2022’de uzaydaki yerine yerleştirmektir. 

Kendi tasarımımız ve üretimimiz olan yüksek çözünürlüklü gözlem uydumuzu da uzaya göndereceğiz. 

Amerika’dan uzaya gönderilen uydumuzun yolculuğunun başarılı geçmesini, belirlenen tarihte görevine başlamasını temenni ediyorum. Ülkemizde mikro uydu tesisi kuruyoruz.

 

“2021-2030 MİLLİ UZAY PROGRAMIMIZI AÇIKLAYACAĞIZ”

Kendi tasarımımız ve üretimimiz olan yüksek çözünürlüklü gözlem uydumuzu da uzaya göndereceğiz. 

2021-2030 Milli Uzay Programımızı da yakın zamanda açıklayacağız. 

Mikro uydu fırlatma tesisi kuruyoruz. Özellikle gençlerimizin bu konudaki heyecanlarını memnuniyetle takip ediyoruz. Geniş bir kullanım alanı olan uzay ve uydu teknolojileri alanında ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız. Giderek geliştirdiğimiz altyapımızı kendimizle birlikte tüm dost ve kardeşlerimizin de imkanına sunarak yararlanmalarını sağlıyoruz. 

Uzaydaki varlığımızı, kabiliyetlerimizi artırma gayretlerimizi kesintisiz olarak devam ettiriyoruz.

Önceki İçerikBakan Pakdemirli açıkladı! 1 milyar lira bütçe…
Sonraki İçerik18 yaşındaki genç dört gündür kayıp!