Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a çok sert çıktı! Her olumsuzluğun sorumlusu…

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Erdoğan, konuşmasına, başta Giresun olmak üzere Karadeniz’in bazı illerini etkileyen afette hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı.

Millete, bölge halkına ve vefat edenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Erdoğan, halen arama çalışmaları süren vatandaşlardan bir an önce mutlu haberler almayı temenni etti.

Erdoğan, afetin duyulduğu andan itibaren devletin tüm kurumları ve imkanlarıyla halkın yanında yer aldığını belirterek, bugünkü Kabine Toplantısında da bölgede yürütülen çalışmaları ve durumu etraflıca değerlendirdiklerini aktardı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın yükünü daha da hafifletmek amacıyla, Giresun’daki vergi mükelleflerimizi, 22 Ağustos 2020’den 30 Kasım 2020 tarihine kadar mücbir sebep hali kapsamına alıyoruz. Bu tarihler arasında verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin süresini 15 Aralık 2020’ye, yine bu bildirimlere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süresini de 31 Aralık 2020’ye kadar uzatıyoruz. 22 Ağustos tarihi öncesinde tahakkuk etmiş olup vadesi bu tarihten sonrasına rastlayan ya da resen veya idarece tarh edilen her türlü vergi, ceza, geçici veya gecikme faizinin ödeme sürelerini de 31 Aralık 2020’ye erteliyoruz. Sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prime esas kazanç ve hizmet bilgilerinin muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile bildirilmesinin zorunlu olması durumunda, bu beyannamelerin vergi kesintilerine ilişkin kısmının beyan ve sürelerini de uzatıyoruz. 2020 yılı 3’üncü geçici vergi dönemine ilişkin geçici vergi beyannamelerinin de alınmamasını kararlaştırdık. Yine mücbir sebep hali kapsamındaki amme borçlularından 29 Ocak 2021 tarihine kadar başvuruda bulunanların, her türlü amme alacaklarını faizsiz bir şekilde 24 ay süreyle erteliyoruz.”

Giresun’daki faal mükelleflerin vergi daireleri ile mal müdürlüklerine olan borçlarına da tecil ve taksit imkanı getirdiklerini ifade eden Erdoğan, “Hasar tespit çalışmalarının ardından hemen temizleme ve yeniden inşa faaliyetlerine başlayacağız. Gerek altyapıda gerek ev ve iş yeri gibi yerlerde gerekse üretim alanlarında ortaya çıkan kayıpları en kısa sürede telafi edeceğiz. Rabb’im ülkemizi her türlü afetten muhafaza eylesin.” dedi.

“Yaşanabilir bir Türkiye bırakacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin pek çok yeri gibi Karadeniz’de de geçmişte şartların zorlamasıyla yaşanılan, coğrafyanın gerçeklerini yeteri kadar dikkate almayan bir yapılaşma ortaya çıktığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“İrademizi ve gücümüzü aşan deprem, sel, heyelan gibi afetler bizi önceliklerimizi değiştirmeye mecbur bırakmıştır. Bir süredir bu konudaki hassasiyetimizi hem kentsel dönüşüm çalışmaları hem yeni imar planları hem estetik önceliği ile zaten hayata geçiriyorduk. Yaşadığımız her afet, bizi bu konuda daha kararlı hareket etmeye yöneltmektedir. İnşallah hep birlikte bizden sonraki nesillere her bakımdan daha güvenli ve yaşanabilir bir Türkiye bırakacağız. Ülkemizdeki 83 milyon vatandaşımızın her birinin de aynı anlayış ve kararlılıkla hareket edeceğine inanıyorum. Özellikle ekranlarda izlediğimiz Giresun Dereli tamamıyla…. Dereli’nin merkezinin nasıl kayalarla dolup taştığını, bütün mağazaların, dükkanların ne durumda olduğunu gördük. Aynı şekilde Espiye, aynı şekilde merkez…”

Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un olay olur olmaz afet bölgesine geçtiğini, burada Giresun milletvekilleri ile çalışmaları yerinde izlediklerini, atılması gereken adımları attıklarını söyledi.

“Giresun’a iki bakan daha gidecek”

Jandarmalardan şehit olanların, sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin bulunduğunu, yaralılar olduğunu belirten Erdoğan, bunların takibinin yapıldığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli’nin çıkan yangın nedeniyle Giresun’dan Adana’ya geçtiğini dile getiren Erdoğan, şimdi de Giresun’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i de göndereceklerini anlattı.

Erdoğan, bakanların, kara yollarında, enerjide bir sıkıntı olup olmadığını yerinde takip edeceğini, Karayolları Genel Müdürü orada olmasına rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da orada bulunmasını istediğini aktardı.

Altyapı ile ilgili sıkıntıların bir an önce giderileceğini belirten Erdoğan, “Çöken köprüler var. Bu köprülerin yeniden inşası ve bununla birlikte atılacak başka ne gibi adımlar varsa bu adımların atılması Bakanlarımızın nezaretinde olsun istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

?

Türkiye’nin kalkınma mücadelesindeki en büyük sıkıntılardan biri enerjideki yüksek orandaki dışa bağımlılığı olmuştur.

Önce yerli ve milli imkanları seferber ederek enerjideki bu dev açığa kısmi de olsa bir çözüm getirmeye çalıştık.

Derin deniz aramaları için ilk sondaj gemimizi alarak Bismillah dedik. Ardından ikinci sondaj gemimizi bu yılın başlarında da üçüncü sondaj gemimizi aldık. Bu derin deniz sondaj gemileriyle dünyanın en büyük filolarından birine sahip olduk. Doğu Akdeniz’de yürüttüğümüz çalışmaları engellemek isteyenlere hakkımıza sahip çıkacağımızı gösterdik. 

Ege’de de Akdeniz’in en uzun kıyısına sahip ülke olarak çıkarlarımızın gereğini yapıyoruz. Ülkemizin hakkının, hukukunun, çıkarlarının gereğini tereddütsüz şekilde yerine getirdik.

Karadeniz’de dokuzuncu sondajımızda ülkemizin en büyük rezervini bulduk.

320 milyar metreküp rezerve doğal gaz kaynağı keşfettik. Tespit edilen rezervin çok daha büyük bir kaynağın ilk habercisi olduğu yönünde kuvvetli bulgular var, inşallah bu müjdenin devamı gelecek.

Ülke tarihinin en büyük kaynağını keşfettik.

Akdeniz’de de benzer haberleri alacağımızı ümit ediyoruz.

Yapılamaz denilen ne varsa yaptık. Cesaret edilemez denilen ne varsa cesaret ettik. 

Bedel ödetirler dedikleri ne varsa gerektiğinde bedelini ödeyerek başardık.

Diğer alanlarda ülkemize diş geçiremeyenler hep yaptıkları gibi yine ekonomimize saldırıyorlar.

En zorlu dönemi geride bıraktık, yaptığımız fedakarlıkların bedelini almanın vaktidir.

Tüm dünyanın borç batağına sürüklendiği dönemde Türkiye kendi dengeleri üzerinde kararlılıkla yoluna devam ediyor.

Maruz kaldığımız saldırılara rağmen dimdik durduk, yeni senaryolar peşinde koşmaları şaşırtıcı olmaz.

Navtex’i 27 Ağustos’a kadar uzatmıştık. Nokta mı virgül mü? Buraya şimdi ben bir virgül koyayım.

Yunanistan yetkisiz şekilde kendi NAVTEX mesajını yayınlamıştır. Yunanistan’ın her şeyden önce böyle bir NAVTEX ilanına hakkı yoktur. Yunanistan kendi kendini içinden çıkamayacağı bir kaosa atmıştır. Bundan sonra bölgede yaşanabilecek her olumsuzluğun tek müsebbibi Yunanistan, tek zarar gören de yine bu ülkenin kendisi olacaktır.

Bu açıklama, bölgede bulunan tüm gemilerin kıyı ve seyir emniyetini tehlikeye atan bir şımarıklıktır.

Türkiye en küçük bir geri adım atmayacaktır.

Hangi reformu yaparsak yapalım, hangi adımı atarsak atalım Batı bizi hiçbir zaman kendisi gibi görmedi. Bu gerçeği AB tam üyelik sürecinde bizzat yaşamış bir kişiyim. AB ile görüşmelerin hep içinde oldum. Hiçbir zaman dürüst olmadılar.

ABD’deki politikacılar faşist planlarını gizleme gereği dahi duymadılar.

Dikkat ederseniz ben hiç cevap vermedim. Cevap vermesi gereken muhalefet tepkisiz kaldı.

Seçimlerde delikanlıca milletin karşısına çıkıp yarışmaya bile cesaret edemiyorlar.

Milletin iradesi dışında yol ve yöntem arayanların bu ülkeye tek verebildikleri darbe, kaos, fakirlik ve huzursuzluk olmuştur.

Çareyi millete değil de dışarıda arayanlar için bundan daha büyük örnek olabilir mi. Biz Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle 2023’te de milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.

Düğün, cenaze, taziye ve tatil gibi toplu etkinlikler, virüsün yayılma alanları haline dönüştü. Corona virüs ile mücadelemiz sürüyor. Olumsuz bir görüntüyle karşı karşıyayız. Temizliğe dikkat etmeyen maskesini takmayan fiziki mesafeye uymayan her kişi sonu ölüme kadar bir tehdit kaynağı haline dönüştüğünü unutmamalıdır. 

Milletimden bir kez daha rica ediyorum Türkiye şu illeti yenene kadar lütfen kurallara uyalım. Uymayanları ikaz edelim. TMM yani temizlik maske mesafe. Ama bir de bugün bir şey daha hatırlatacağım. Lütfen şu sigaralarınızı özellikle çöpe atın. Kendi kendinize adeta ölüm fermanını imzalıyorsunuz. Bunu da bir kenara koymanız lazım. Her türlü toplu etkinliğe işte bu sürede ara verelim. Bakınız ben çok çok sevdiklerimin düğünlerine gitmedim.

Hasta, yoğun bakım ve vefat sayılarını belli bir çizginin altına düşürmeden hiçbirimiz rahata ulaşamayız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik‘Yeter ki millet için kullanılsın’
Sonraki İçerikCHP’li Öztrak: Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak her gelişme bizi sevindirir