Son dakika… Savunma sektörü ABD’nin skandal yaptırım kararına tepkili

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıklamasında, ‘Biz kendi çevremizde bunun çarelerini buluruz. Bizim açımızdan yerli sanayiinin gelişmesi konusu devam edecek. Belki daha hızlı devam edecek. Bir anlamda işaret fişeği ve uyarı olacak. Biz kararlıyız. Devam edeceğiz. Bir müttefik ilişkisi var aramızda. NATO müttefikiyiz. Kendilerinin de belirttiği gibi başka ortamlarda birçok alanda Türkiye ile işbirliği var. Onların devam etmesini onlar da bekliyor biz de bekliyoruz. Bu kendi içinde kalması bir olay ve bunun da bence ilişkilerimizi çok etkilememesini bekliyoruz’ dedi.

‘SON 50 YILDIR HER ADIMDA BÖYLE OLDU’

Savunma ve havacılıkta faaliyet gösteren firmalardan da yaptırıma tepki geldi. 574 firma ve kurumların yer aldığı Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi Saha İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar sosyal medya hesabından açıklama yaparak, ‘Ambargo veya yaptırım Türkiye için sadece bir sonraki adımın itici gücü olur. Ülkemiz aleyhine verilen her haksız karar bizi geliştirmeye, üretmeye ve savunma teknolojilerinde tam bağımsızlığa bir adım daha yaklaştırıyor. Her engelleme Türkiye için daha fazla millileşme, daha fazla yerlileşme demek. Son 50 yıldır her adımda böyle oldu, yine böyle olacak…’ açıklamasını yaptı.

‘HER ZORLUK GÜÇLENDİRİR’

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından CAATSA etiketiyle paylaşım yaparak kararlılık mesajı verdi. ‘Yeter ki biz; Tam bağımsız müreffeh ve güçlü Türkiye için, Milli Teknoloji Hamlesi’nden vazgeçmeyelim. Her zorluk güçlendirir…’ dedi.

Hobi düzeyindeki 269 firmanın çatı kuruluşu Ostim Savunma ve Havacılık kümelenmesi Derneği de karara tepki gösterdi. OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde Türkiye’nin savunma sanayiisi alanında küresel bir aktör olma yolunda attığı adımları daha da sağlamlaştıracağını söyledi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, ABD’nin yaptırım kararlarını kınadıklarını ve reddediklerini, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve başkanlık bürokratlarının yanında olduklarını dile getirdi.

Önceki İçerikAy sonunda denize iniyor! Yerli ve milli…
Sonraki İçerikKoronavirüs: İsveç Kralı, ülkesindeki stratejinin ‘başarısız’ olduğunu söyledi