Uyurken nefesinizi kesen hastalık uyku apnesini geçirmenin yolları

ABONE OL

1-Fazla kilolarınızı verin

Uyku apnesinin en büyük sebebi, fazla kilo! Kilo alımı horlamayı artırıyor ve bir süre sonra uykuda nefes kesilmesine yol açıyor. Fazla kilo ile horlama ve uyku apnesi arasında çok ciddi bir ilişki var.

Kilo aldıkça horlama artar. Ancak kişi istemesine rağmen kilo veremiyorsa ya da çok inatla kilo verip çok kısa sürede o kiloyu geri alıyorsa bunun altında da mutlaka apne hastalığı aranmalı.

2-Burun ve boğazınızı kontrol ettirin

Burun ve boğazda tıkanıklık yapan sebepler (burun kıkırdak eğriliği, burun etleri büyüklüğü, burun polipleri, iri bademcik ve geniz eti) varsa bunların mutlaka düzeltilmesi, tedavi edilmesi gerekiyor.

Küçük cerrahilerle solunum yolunu açmak hem sağlık açısından hem de uyku kalitesi açısından büyük fayda sağlıyor.

Burnu kapalı kişiler uyurken ağızlarını açmak zorunda kaldıkları için dil arkaya kaçıyor.

Aynı zamanda ağız açık uyumak uyku kalitesini bozan en önemli faktörlerden biri. Bu nedenle mutlaka KBB hekimine muayene olun.

3-Yorgun bir şekilde yatağa girmeyin

O gün aşırı yoğun bir gün geçirmişseniz ve çok yorgunsanız yatağa o halde gitmeyin. Çünkü yorgunluk nedeniyle kaslar fazla gevşiyor ve bütün gece horlamaya neden olabiliyor.

Bu nedenle eğer çok yorgunsanız, uyku öncesinde 30 dakika- 1 saat kadar koltuğunuzda oturun, dinlenin, sonra uyumaya çalışın.

4-Alkolü hayatınızdan çıkarın

Alkol kullanımı horlamayı tetikliyor. Özellikle uyku saatine yakın midede alkol olmaması gerekiyor.

Alkolün tüm kasları gevşettiği için horlamaya neden oluyor ve buna ‘fizyolojik horlama’ deniyor. Özellikle geç saatte alkol almak sorunu çok daha artırıyor.

5-Geç vakitte yemek yemeyin

Uyku ve vücut sağlığı için uyku ile yemek arasında 4-5 saat olması gerekiyor. Geç saatte yemek yemek uyku apnesi ve horlamayı tetiklediği için gece yatmadan hemen önce yemek yemekten kaçının.

Yemeğin ardından gece boyunca meyve, kuru yemiş, tatlı tüketme alışkanlığının da bırakılması gerekiyor.

Ayrıca geç saatte kahve, çay, bitki çayı, alkol ve gazlı içecek de tüketmeyin.

6-Spor yapın

Sporla sadece ekstremite (kol ve bacak) sağlığı korunmuyor, aynı zamanda tüm vücut kasları esneklik kazanıyor.

Kasların esnekliğini kaybetmesi halinde boğazın kendi kendini tıkayacak hale gelir. Oysa spor yapan kişilerde apneye daha az rastlanır.

Tabii apnesi olan kişiler bu rahatsızlıktan dolayı daha pasif hale geliyor. Ancak bu kısır döngünün kırılması önemli. Gündelik yaşamda mutlaka diyet, spor ve kilo kontrolü olmalı.

7-İlaçlarınızı doğru zamanda alın

Uyku ilaçları horlamayı artırdığı ve hayati sorunlara yol açabildiği için apne sorunu olan kişilere önerilmiyor.

Uyku ve alerji ilaçları da alkol etkisi yapıyor. Bu yüzden alerji ilaçları gece alınmamalı; mutlaka gündüz ve sabahtan alınmalı.

8-Yastığınız ve yatağınız sağlıklı olsun

Kendinize uygun yastık seçmenizde fayda var. Sırt üstü yattığınızda horlama oluyorsa mutlaka yan yatma alışkanlığını kazanın.

Bu alışkanlığı edinme sürecinde pijamanızın sırt kısmına tenis topu dikebilirsiniz zira çok eski ve çok işe yarayan bir yöntem.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Gece horladığınız, nefes alamadığınız söyleniyorsa, gece erken yatsanız bile sabah yorgun kalkıyorsanız, gün içerisinde aşırı yorgunluk hissediyorsanız, otomobil kullanırken uykunuz geliyorsa, kilo vermekte zorlanıyorsanız, cinsel isteksizlik yaşıyorsanız, okul ya da işte konsantrasyon sorunları yaşıyorsanız depresif ruh haliniz varsa hekime başvurmanız gerekiyor.

Önceki İçerikİYİ Parti’de ‘twitter’ üzerinden kapışma
Sonraki İçerikSon dakika… Hastaneye saldırı olayında 2 kişi tutuklandı