Yeni Zelanda Başbakanı’ndan kritik Facebook açıklaması

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Facebook’un beyaz milliyetçiliği ve ayrılıkçılığı öven ve destekleyen paylaşımları engelleme kararını olumlu karşıladığını açıkladı.

Jacinda Ardern, bu tür içeriklerin nefret söylemi kapsamında görülmesi gerektiğini söyledi.

Ardern düzenlediği basın toplantısında, “Bu kategoriler önceden de bu kapsamda ele alınmalıydı, ama Christchurch’teki saldırının ardından bu konunun netlik kazanması olumlu bir gelişme” dedi. Söz konusu içeriklerin yayılmasını engellemeyen sosyal medya şirketlerine ceza verilmesini öngören yasalar üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

Yeni Zelanda’da ve 50 kişinin ölümüne yol açan cami saldırılarını gerçekleştiren kişinin saldırıyı canlı yayımlaması üzerine Facebook eleştiri almıştı.

Facebook’tan engelleme kararı

Sosyal medya devi, beyaz milliyetçilik ve ayrılımcılığı tüm platformlarında engelleme kararı aldığını açıkladı.

Şirket, Facebook ve Instagram’da önümüzdeki haftadan itibaren “bu akımları öven, destekleyen ya da temsil eden” içerikleri engelleyeceklerini bildirdi.

Facebook ayrıca, bu kapsamdaki içerikleri aratan kullanıcıları sayfası üzerinde aşırı sağ radikalizmle mücadele eden yardım kuruluşlarına yönlendirecek.

Yeni Zelanda’da 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen silahlı saldırı sırasında saldırganın Facebook’ta canlı yayın yapması, şirket üzerindeki baskıları artırmıştı.

‘Beyaz üstünlüğünü savunan içerikten farklı değil’

Facebook, bu yayını engellemediği için yoğun eleştiri almıştı.

Şirket yetkilileri, yayını canlı olarak 200’den az kullanıcının izlediğini, platformdan silinmeden önce bu videonun toplam 4000 kez izlendiğini açıklamıştı.

Sosyal medya devi daha önce bazı beyaz milliyetçi içerikleri ırkçılık kapsamında saymamış, beyaz etnik devletler kurma çağrısında bulunan bazı kullanıcılara izin vermişti. Yaptığı açıklamada bu içerikleri bazı grupların “kimliklerinin bir parçası” olarak nitelemişti.

Ancak Çarşamba günü sitede yayınladığı bir açıklama ile politikalarında değişikliğe gitti.

Şirket yetkilileri yapılan açıklamada, akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarıyla üç aydır yürüttükleri görüşmeler sonucu beyaz milliyetçiliğin organize nefret gruplarından da beyaz üstünlüğünü savunan görüşten ayrıştırılamacağı değerlendirmesini yaptı.

 

Önceki İçerikGüvenlik görevlisi okulda hayat kurtardı
Sonraki İçerikNASA 2 ay boyunca otel odasında yatıp 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor